Cinsel ilişkiyle corona virüs bulaşır mı?

corona cinsellik

Cinsel ilişkiyle corona virüs bulaşır mı?

TÜRKİYE ve dünya ülkeleri corona virüs ile boğuşurken herkesin aklında olan ama sormaya utandığı bir soru gündemde. Korona virüs cinsel ilişki yoluyla bulaşır mı? Bu dönemde seks yapmak tehlikeli mi? İşte bu sorunun yanıtı:
“Korona virüs cinsel ilişki yoluyla bulaşır mı?” diye düşünüp, çekindiğinizden kimseye soramamış olabilirsiniz. Oysa bu sorunun yanıtı çiftler açısından hayati önemde. Zira seks bir yakınlaşma içerdiği için corona virüsü alma ihtimaliniz var. İngiliz doktor Alex George ve cinsel sağlık uzmanı Alix Fox korona virüs döneminde cinsellik ile ilgili aydınlatıcı bilgiler verdi.

Cinsel ilişkiyle corona virüs bulaşır mı
Cinsel ilişkiyle corona virüs bulaşır mı

Bir ilişki içindeyseniz, bu kişiyle birlikte yaşıyor ve aynı ortamı paylaşıyorsanız, seks durumunuzda bir değişiklik yaratmaz. Fakat ikinizden biri koronavirüs belirtileri gösteriyorsa aranızda güvenli mesafeyi korumalı ve evin içinde bile bir izolasyon uygulamalısınız. İdeali, evde bile herkesin iki metreden fazla birbirine yaklaşmaması aslında ama bunun gerçekçi olmadığını biliyoruz.

Eğer koronavirüs belirtileri gösterdiğini düşündüğünüz biriyle öpüştüyseniz ya da cinsel ilişkiye girdiyseniz mutlaka kendinizi izole edin. Belirtileri gösterip göstermediğinizi gözleyin. Göstermeye başlarsanız o zaman kendinizi daha sıkı karantinaya alın.
Gelelim en çok merak edilen korona ya ilişkin mahrem sorulara doktorun verdiği yanıtlara:

-Bir başka kişinin vajina ya da penisine dokunmakla korona virüs kapabilir miyim?
-Bir kişinin vajina ya da penisine dokunuyorsanız, muhtemelen öpüşüyorsunuz da. Virüsün tükürükle geçtiğini biliyoruz. Esasen korona virüsün ağzınızdan ellerinize, cinsel organlarınıza ve bir diğer kişinin ağzına burnuna geçişine olanak veren her şey korona virüsün bulaşma ihtimalini de artırır. Bu ihtimali en düşük düzeye çekmemiz gerekiyor. Onun için birlikte yaşamadığınız biriyle temas içinde olmamak gerçekten çok önemli.

-Yeni kişilerle cinsel ilişkiye girmek tehlikeli mi?
-Şu ortamda yeni kişilerle cinsel ilişki kesinlikle tavsiye etmem çünkü sizde virüs varsa diğer kişiye geçirebilirsiniz. Virüsü taşıyan bazı kişilerin herhangi bir hastalık belirtisi göstermediğini de unutmayın. Dolayısıyla tamamen sağlıklı hissediyor olsanız bile virüsü başkalarına geçiriyor olmanız mümkün ve bu da onların da virüsü yakın temas ile başkalarına geçirmesi demek.

-HIV taşıyorsam korona virüse karşı daha riskli bir durumda mıyım?
Eğer HIV tedavisi için düzenli olarak ilaç alıyorsanız kanınızda enfeksiyonla savaşan akyuvarlar iyi bir düzeydeyse ve kanınızdaki HIV virüsü miktarı düşükse, bağışıklık sisteminiz zayıf değil demektir. Yani korona virüs karşısında sizi daha tehlikede kılan bir durum yok. Dolayısıyla HIV pozitif iseniz ilaçlarınızı almaya devam edin ve kendinizi dış dünyadan mümkün olduğunca tecrit etme konusunda diğer herkesin uyduğu kurallara uyun.

KRAL KRAL
Author

KRAL KRAL